Producenci

W jaki sposób dobrać opony do przyczepki samochodowej?

0

Wybór odpowiedniego ogumienia to decyzja wpływająca w ogromnym stopniu na bezpieczeństwo i wydajność transportu. Bez względu na to, czy potrzebna Ci przyczepka samochodowa dwuosiowa lekka, czy platforma pod skuter wodny lub motocykl, musisz pamiętać, że odpowiednie opony zwiększają stabilność, zmniejszają ryzyko wypadku i pomagają w utrzymaniu równowagi pojazdu ciągnącego. W jaki sposób wybrać właściwy model? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu!

Podstawowe rodzaje opon

Istnieją trzy główne typy ogumienia, które należy dobrać w zależności od rodzaju i funkcji przyczepy samochodowej. Są to opony do:

do modeli lekkich – idealne do pojazdów o ładowności do 750 kg. Może to być np. przyczepka na motocykl, małą łódkę bądź skuter wodny;

do modeli ciężkich – stosowane w przypadku większych ładunków, przekraczających 750 kg. Przykładem może być przyczepa platforma do przewozu sprzętu budowlanego o dużej masie;

specjalistyczne – dostosowane do użytku w trudnych warunkach terenowych albo przeznaczone do specyficznych rodzajów pojazdów.

Nie można zapominać, że rozmiary opony ma równie ważne znaczenie, co jej typ. Należy go dostosować do koła przyczepy, zgodnie z wymiarami podanymi na boku opony (np. 185/65 R14C).

Przyczepka samochodowa - na jakie parametry opon trzeba zwrócić uwagę?

Każdy model posiada określoną ładowność oraz indeks prędkości, które muszą być zgodne z parametrami samochodowej przyczepki oraz warunkami drogowymi i pogodowymi, w jakich będzie ona używana. Oto kilka zasad, które warto stosować:

maksymalna ładowność - opona musi być w stanie bezpiecznie obsłużyć maksymalny ciężar przyczepy. Należy zawsze sprawdzać indeks nośności opony.

dostosowanie do pojazdu ciągnącego - typ i osiągi samochodu ciągnącego mają wpływ na wybór opon. Przykładowo dla SUV-ów i pickupów, które często ciągną cięższe ładunki, odpowiednie będą modele z wyższym indeksem ładowności.

Najwyższej klasy rozwiązania znajdziesz w naszym sklepie online. Eksperci Zahakiem.pl chętnie podpowiedzą Ci, która przyczepka pod skuter wodny lub samochodowa platforma na motocykl będzie odpowiednia do Twojego auta. Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl