Producenci

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej.

0
Przyczepy nie mają silnika, dlatego nie poruszają się po drodze jako autonomiczne pojazdy. Mimo że zawsze jeżdżą razem z innym, zazwyczaj ubezpieczonym już samochodem (osobowym lub ciężarowym), nie wystarczy ubezpieczenie OC tego pojazdu. Przyczepa musi być ubezpieczona osobno, żeby jej właściciel lub inny użytkownik mógł liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do stłuczki z winy posiadacza. Skoro przyczepa nie porusza się samodzielnie, po co jej dodatkowe ubezpieczenie?
 
Podobnie jak samochody, które nie działają lub są przez długi czas zaparkowane w jednym miejscu, tak przyczepa może stoczyć się z miejsca postoju i spowodować szkodę na innym pojeździe lub na osobie. O kolizję nietrudno także podczas jazdy samochodem z przyczepą. Manewrowanie nim jest wówczas utrudnione, dlatego niewiele trzeba, żeby zahaczyć nią o jadący obok pojazd. W jeszcze gorszej sytuacji będzie kierowca, którego przyczepa odepnie się podczas jazdy. Rozpędzona może spowodować niewyobrażalne szkody rzeczowe i osobowe.
 
Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy?
 
Patrząc na ceny OC, jakie ubezpieczyciele oferują właścicielom przyczep, łatwo dojść do wniosku, że nie warto ryzykować, uchylając się od obowiązku posiadania polisy. OC przyczepy może kosztować już kilkadziesiąt złotych. Ceny zaczynają się od 40-50 zł. Ich droższe wersje mogą kosztować ponad 100 zł. To nadal przystępna cena. Posiadacze przyczep nie muszą zatem martwić się, że wydadzą majątek na kolejne obowiązkowe ubezpieczenie.
 
Co grozi za brak ubezpieczenia przyczepy?
 
Kierowcy, którzy podróżują samochodem z nieubezpieczoną przyczepą, narażają się na utratę sporej sumy pieniędzy.
 
 
 
Po pierwsze, w razie kontroli funkcjonariusz z pewnością sprawdzi polisę i wypisze mandat za jej brak.
 
Po drugie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę za brak OC. Jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia, które w 2020 roku wynosi 2600 zł, a w 2021 roku wzrośnie do 2800 zł, a także od czasu bez ubezpieczenia. Jeśli przyczepa jest nieubezpieczona mniej niż 3 dni, kara wyniesie 170 zł. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu trwającej od 4 do 14 dni, kierowca zostanie obciążony kwotą 435 zł. A jeśli przerwa w ochronie ubezpieczeniowej będzie trwała dłużej niż 14 dni, kara wyniesie już 870 zł. To kwoty, które obowiązują w 2020 roku. Czasem wystarczy jeden dzień dłużej, żeby kara wzrosła dwukrotnie. W 2021 roku sankcje wyniosą odpowiednio 190 zł (za 3-dniową przerwę w ubezpieczeniu), 470 zł (za przerwę między 4 a 14 dniami) oraz 930 zł (za brak ubezpieczenia przez dłużej niż 14 dni). Czasem wystarczy jeden dzień dłużej, żeby kara wzrosła dwukrotnie. W 2020 roku sankcje wyniosą odpowiednio 170 zł (za 3-dniową przerwę w ubezpieczeniu), 435 zł (za przerwę między 4 a 14 dniami) oraz 870 zł (za brak ubezpieczenia przez dłużej niż 14 dni).
 
Po trzecie, jeśli w okresie nieobjętym ochroną ubezpieczeniową kierujący samochodem z przyczepką spowoduje wypadek, nie będzie mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i zostanie zobowiązany do wypłacenia pokrzywdzonym odszkodowania z własnej kieszeni.
 
Podsumowanie:
  • Przyczepy podlegają obowiązkowej rejestracji w Wydziale Komunikacji.
  • Żeby zarejestrować przyczepę, trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty i ponieść koszty.
  • Przyczepa może zagrażać podczas jazdy i postoju, dlatego wykupienie osobnego OC dla przyczepy jest niezbędne.
  • Ceny OC przyczepy zaczynają się od 40 zł.
  • Za brak OC kierowca może otrzymać mandat od funkcjonariusza, karę nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a dodatkowo może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów odszkodowania, które należy się pokrzywdzonym z jego winy.
  • Poza ubezpieczeniem OC ubezpieczyciele udostępniają właścicielom przyczep dodatkowe polisy: autocasco i assistance.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl